Thursday, November 29, 2012

Lazy housewife/Leniwa gosposia

Recently I do nothing when it comes to my Photoshop/Illustrator artwork. It's easy to take every day how it comes. But one could not to. My brother would woke up at 4 (!) o'clock in the morning to make the drawings of fast cars. That's one of his artwork that I found in the basement:) 

To find some motivation, I'm reading Vadim Zeeland's “Reality Transsurfing” books. It's more or less: if you want something - all you have to do you must go and take it, the way one would go to buy his daily newspaper. So I do believe that one day my dream about becoming an author and illustrator would come true.

Today, my first success is to have my page in “The Adobe Illustrator CS6 WOW! Book” by Sharon Steuer. That's my page 73. Back in 2009 I sent her an email and some of my illustrations. I was proud when she decided to place my illustration in her new book. So that's my biggest success now:)

Ostatnio nie robię zupełnie nic jeżeli chodzi o ilustracje z Adobe Photoshop/Illustrator. Bardzo łatwo brać każdy dzień jak przychodzi. Ale nie każdy tak robi. Mój brat wstaje o 4 nad ranem, by tworzyć swoje rysunki samochodów. Oto co znalazłam na ścianie w piwnicy:)

By znaleźć motywację, czytam książki z cyklu "Transerfing rzeczywistości" Rosjanina Vadima Zelanda. Jeżeli czegoś pragniesz, twierdzi, wszystko co musisz zrobić to wziąć swoje "zamówienie" jak to czynisz idąc do kiosku po gazetę. Wierzę, że pewnego dnia zrealizuję mój zamiar o pisaniu i ilustrowaniu książek dla dzieci.

Na dzień dzisiejszy, moim sukcesem jest "moja" strona (73)w książce Sharon Steuer “The Adobe Illustrator CS6 WOW! Book”. W 2009 napisałam do Sharon wysyłając jej moje ilustracje. Byłam dumna, kiedy umieściła je w jej najnowszej książce. To mój największy sukces jak dotąd:)

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.