Monday, October 26, 2015

Banana experiment

A. had tried something new, but things didn't went the way he wanted. “I used to be light-minded!” - He said. “I'm more responsible now – I'm killing the 'irresponsible' part of me!”. I told him about banana experiment: 5 monkeys were placed in a cage. A bunch of bananas was put at the top of the cage.

When one monkey begins to climb the ladder, a stream of cold water sprays all the animals. The same with the second monkey. When a third monkey tries to climb, the others pull him off the ladder and beat him. One monkey is removed and a new is introduced. She climbs the ladder. The others pull him off and beat him. A second monkey was replaced.

The new one begins to climb. The others including the monkey who had never been sprayed beat him. In the end none of the original monkeys were left and despite none of the new animals ever experiencing the cold spray, they had all learned never to try and go for the bananas. “The monkeys were right!” - A. told me. “Universal-trend following is preventing from many mistakes!” That's what they say…

A. próbował czegoś nowego, ale sprawy nie potoczyły się tak, jak chciał. “Byłem lekkomyślny!” - powiedział. “Dziś jestem bardziej odpowiedzialny, zabijam “nierozważną” część mnie!” Opowiedziałam mu o eksperymencie: 5 małp umieszczono w klatce, gdzie powieszono się pęk bananów.

Kiedy jedna zaczęła się wspinać, strumień zimnej wody oblał wszystkie zwierzaki. To samo powtórzyło się z drugą małpką. Kiedy trzecie zwierzątko chciało się wdrapać, pozostałe ściągnęły je i zbiły. Usunięto jedną małpkę i zastąpiono inną. Zaczęła się wspinać, pozostałe zabroniły jej tego i zbiły. Zastąpiono drugą małpkę.

Nowa zaczęła wspinaczkę – inne, łącznie z tą, która nie była oblana, dały jej razy. W końcu w klatce znalazły się tylko nowe małpki. Pomimo, że żadna z nich nie doświadczyła zimnego prysznica, wszystkie nauczyły się trzymać z daleka od bananów. “Miały rację!” - stwierdził A. “Śledzenie powszechnych trendów chroni od błędów!”. Tak mówią...

4 comments:

 1. Ale dzieci nie chcą słuchać... i tak robią swoje :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ten eksperyment miał oduczyć małpy od sięgania po cudze. Jednak kij ma dwa końce, zabił w małpach inicjatywę, bo włączył w nich strach. Tak z tym strachem, niestety, bywa, że "włączony" ogłupia każdego osobnika, bo zamiast na kreowanie, umysł nastawia się na obronę. O ileż piękniejszy byłby ten świat, gdyby umysły skupiły się wyłącznie nad tworzeniem? Bananów powinno wystarczyć dla wszystkich, nie należy słuchać tych, którzy twierdzą, że tak nie jest. Gunt, żeby nie dać się zastraszyć:)

   Delete
  2. Droga Kasiu, my wszyscy jesteśmy nastawieni na obronę. Jak się zastanowić, sami tak programujemy potomstwo - od dziecka mówimy maluchom: uważaj, bądź ostrożny o cholera go wie co jeszcze. Tak oto człowiek się daje zastraszyć:)

   Delete