Thursday, July 16, 2015

English life/Angielskie życie

Glastonbury Pilgrimage today - High Street closed 1.30-3.30” – posted my friend A. on her Facebook page. Every time when I see something Glastonbury-related I feel sort of sad. A. lives in that beautiful town. I left Glastonbury one cloudy day of November 2007. I adored England, but I couldn't di career's job forever, I thought.
 
Once in Poland, I was sorry for leaving Glastonbury. I struggled to find a job and missed “good” English life. I was back to England - I found a job in London but I didn’t like the city. Moving to small Nova Siri seemed a good idea. It wasn’t – unemployed and lonely I bitterly regretted leaving my good London job.

We went to Nova Siri a few days ago. I collected some fresh figs in the garden. The lemon tree was full of fruits. I looked at the small house where we used to live - I used to dislike it. I was thinking about my bad decisions, trying to focus on the positive things instead of the negative things I have done.

Pielgrzymka Glastonbury dzisiaj. High Street zamknięta 1.30-3.30” – napisała moja znajoma A. na swojej stronie fb. Za każdym razem, gdy widzę coś związanego z Glaston jest mi trochę smutno. A. mieszka w tym pięknym mieście, ja opuściłam Glastonbury pochmurnego listopadowego dnia w 2007 r. Uwielbiałam Anglię, ale sądziłam, że nie mogę wiecznie pracować jako opiekun.

W Polsce od razu pożałowałam wyjazdu z Glastonbury. Nie mogłam znaleźć pracy i tęskniłam za „dobrym” angielskim życiem. Wróciłam do Anglii – znalazłam pracę w Londynie ale nie lubiłam tego miasta, Przeprowadzka do małej Nova Siri zdawała się dobrym pomysłem. Nie była – samotna i bezrobotna, gorzko żałowałam rzucenia dobrej pracy w Londynie.

Pojechaliśmy do Nova Siri parę dni temu. Zebrałam świeże figi w ogródku, drzewko cytrynowe było pełne owoców. Patrzyłam na mały domek, w którym mieszkaliśmy – nie lubiłam go. Myślałam o złych decyzjach, starając się koncentrować na dobrych rzeczach, które zrobiłam, zamiast na tych gorszych.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.