Sunday, June 26, 2016

Daughter's day/Dzień córki

Something no one tells you before you have kids: they are with you all the time. Parenting is emotionally exhausting, it needs a lot of work to keep your household running… Sometimes our efforts to get dinner on the table makes us forget that our highest priority should be creating a closer connection with the child.
Ilustracja: Antonia Sadler/Metro

Agata Komorowska decided to make a Mother-with-her-Daughter-Day. One Friday she didn't send her little girl to the nursery. She made hot chocolate for breakfast, selected matching clothes and “started out”. She spent the whole day with her small “assistant” - they went shopping, reported theft to the police and chatted a lot in Doughnuts&Coffee Shoppe.

If now we're not sitting and chatting because of my lack of time, willingness and energy, after 20 years we won't do it because of her lack of time, willingness and energy” - Agata wrote. If we give up on building good relationship with our child, we become out of touch with his life. Most likely, “boring” parent will be replaced by computer.

Coś, czego ci nie powiedzą, zanim urodzisz dzieci: one będą z tobą cały czas. Rodzicielstwo wyczerpuje emocjonalnie, trzeba się napracować, żeby zadbać o gospodarstwo domowe… Czasem wysiłek, by postawić obiad na stole sprawia, że zapominamy, iż naszym priorytetem powinno być kreowanie bliskiej relacji z dzieckiem.

Agata Komorowska zdecydowała się zrobić Dzień Matki z Córką. Pewnego piątku nie wysłała swojej dziewczynki do przedszkola. Naszykowała kakao na śniadanie, wybrała podobne stroje i “ruszyły w świat”. Spędziła cały dzień z małą “asystentką” - zrobiły zakupy, zgłosiły kradzież na policję idługo gawędziły w sklepie z pączkami i kawą.

Jeśli teraz nie siadamy sobie i nie gadamy z braku czasu, chęci i sił (moich), to za dwadzieścia lat też nie usiądziemy z braku czasu, chęci i sił (jej)” - napisała Agata. Kiedy zaniechamy budowania dobrej relacji z dzieckiem, stracimy orientację jeśli chodzi o jego życie. “Nudny” rodzic zostanie pewnie zastąpiony przez komputer.


12 comments:

 1. Najlepiej usunąć z domu TV i spędzać czas z dziećmi, jak nawięcej, wyrobi się w nich nawyk. nie mamy tv od 13 lat, nasz syn lubi z nami spędzać czas, grać na komputrze również, ale równoważy wszystko. Lubimy ze sobą przebywać, robić wspólnie różne rzeczy... jesteśmy dla dzieci pasjonujący, a one dla nas. Tak, to zajmujące, ale co się nie robi z miłości :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zgadzam się z Tobą. Też chciałabym wyrzucić telewizor. Niedobry jest nawyk wlepiania w niego oczu.

   Delete
  2. Więc wyrzuć, nasz syn miał 7 lat, córka prawie 12, to było najlepsze, co mogliśmy zrobić dla naszych dzieci :) Dzisiaj to procentuje :* i jesteśmy szczęśliwi. W naszym życiu jest ogrom muzyki i książek. Kiss

   Delete
  3. Ogrom muzyki, książek i nosorożców:) Telewizora nie chcę, ale inni tak. Zacznę przekonywać. Kiss

   Delete
  4. Trzymam kciuki za rodzicielską siłę perswazji

   Delete
  5. Lepiej za żoniną siłę potrzymaj:)

   Delete
  6. A potem narzekaj, że nie chcą wydawać... Ech.

   Delete
  7. Masz fatalne podejście. Nigdy nie pisałam z zamiarem wydania, tylko dla siebie. Wydanie przyszło i ok, nie wydałabym, też byłoby dobrze. Pisz dla siebie, bliskich. To narzekanie zbiera swoje żniwo. Pamiętaj, dobre przyciąga dobre, zło - złe.

   Delete
  8. Bliscy nie chcą mnie czytać:) Ja wiem, że narzekanie zbiera żniwo, wierzę w prawo przyciągania. Zdaję sobie sprawę, że nakręcam się na wydawanie jak dzieciak na zabawkę. Ale też trochę piszę:)

   Delete
 2. W kwestii posta: tylko dlaczego one się podobnie ubrały? ;) Uwielbiam spędzać czas z moją mamą, ale nie znoszę być ubrana podobnie jak ona :).

  W kwestii powyższych komentarzy - napisz powieść, jeśli czujesz ten temat. Mnie od początku powtarzano, że realizm magiczny nie ma dziś brania, a teraz jest to mój znak firmowy.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Potwierdza się stara mądrość, że lepiej siebie niż innych słuchać. Też nie lubię być ubrana podobnie do kogoś, ale małe dziewczynki mogą mieć na odwrót:)

   Delete