Tuesday, December 31, 2013

Dumped woman/Porzucona kobietaI used to have a boyfriend back in December 2006. It wasn’t a big love but everyone seemed to have someone, I was glad that also I had. G. was English; he worked for a local gardener along with two Polish guys. On New Year Eve 2006 they invited us for a party. There were other Poles there; if I remember well, G. was the only British in the house.
 
One of the guys spoke no English which made hilarious his “chats” with G. After the party I was back to Street with my boyfriend and his Polish mates. I couldn’t open the door; one of the guys decided to woke up Kasia who was sleeping upstairs. He took the plastic pipe with both hands and started climbing. He was doing well and after a short time he reached the first floor.

Unfortunately the pipe broke under his weight - poor guy had a fall and the pipe broke completely, making a big noise:) G. dumped me a couple of weeks later; it happened on Thursday, and on Sunday he sent me a SMS: “Only u can c me 4 what I m”. I wanted him back but someone told me that on Saturday he wanted good time at ENVY. You cannot forgive that!

P.S. If there is someone who reads my blog… good for him :) Happy New Year!

Miałam chłopaka w grudniu 2006. Nie była to wielka miłość, lecz wszyscy kogoś mieli; cieszyłam się, że ja też. G. był Anglikiem; pracował dla miejscowego ogrodnika razem z dwoma Polakami. W Sylwestra 2006 zaprosili nas na imprezę. Byli tam również inni Polacy; jeżeli dobrze pamiętam, G. był jedynym Brytyjczykiem.

Jeden z chłopaków nie mówił po angielsku; czyniło to zabawnym jego „rozmowy” z G. Po imprezie mój chłopak i jego koledzy podwieźli mnie do Street. Nie mogłam otworzyć drzwi; ktoś zdecydował, że obudzi śpiącą na piętrze Kasię. Zaczął się wspinać po plastykowej rynnie. Radził sobie bardzo dobrze i w krótkim czasie znalazł się na wysokości półpiętra.

Niestety rynna zaczęła łamać się pod jego ciężarem, upadł na ziemię robiąc wiele hałasu:) G. porzucił mnie parę tygodni później. Miało to miejsce w czwartek; w niedzielę wysłał mi SMS: „Tylko ty widzisz mnie takiego, jak jestem!”. Chciałam go z powrotem, ale ktoś powiedział, że w sobotę dobrze się bawił w ENVY. Tego się nie wybacza!

P.S. Jeżeli jest ktoś, kto czyta mój blog… dobrze robi:) Szczęśliwego Nowego Roku!

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.